Plánovala jsem si, že si pořídím sešit, kam si budu psát deníček píďova života. Ne veřejně, ale pro sebe. Přesně takový psala i mamka nám. Co v jednotlivých dnech, měsících umíme, co děláme a jaký jsme. No není na to první tři měsíce čas? Není i je. Žádný sešit jsem si nepořídila, velké věci si zapisuju do diáře ale taky máme úžasný fotoalbum, které si poctivě lepím fotkama, ale i textem. Myslíte si, že si to budete pamatovat a nemusíte to nikam zapisovat? Nebudete.

Tenhle článek není o tom, jaký píďa je, co se za ty tři měsíce naučil nebo co prožil. Malé střípky se s Vámi snažím sdílet na instagramu. A jsou to opravdu jen malé věci. Určitě jste si všimli, že už nějaký měsíc s Vámi sdílím “naše radosti”. Jsou to hezké věci, které spolu za den prožijeme. Jsou i špatné věci, horší dny, ale to sdílet nechci. I po náročném dni si chci večer sednout a najít i našpatném dni to hezké a dobré. Dává mi to energii do dalšího dne a chci Vás motivovat k tomu, aby jste to dělali taky tak.

Teď Vám chci sepsat, jaké věci/hračky/potřeby pro píďu se nám ve 3 měsících ověřily jako nejlepší. Co nejvíce využíváme, jakých investic rozhodně nelitujeme. Všichni totiž v těhotenství sdílí, co vše nakoupili než se miminko narodilo. Nikdo už moc nesdílí, že polovinu z toho vůbec nevyužili.

Naštěstí nepatříme mezi ty, co vše potřebovali a hlavně nepatříme mezi ty, co potřebovali mít vše nové. Už předem jsem si přiznala, že je mi jasné, jak ten čas poletí a že spousta věcí bude jen nachviličku. A musím přiznat, že jen s jednou věcí jsme šlápli vedle a tou byla autosedačka. V těhotenství jsme koupili od kamarádů, ale nebyla vůbec dobrá a tak jsme koupili jinou. První jsme ale koupili za 500,- Kč a druhou za 1 000,- Kč a to je třeba investice, které nelitujeme, protože ani jedna z nich nebyla nová, ale z druhé ruky.

TOP 5 nepostradatelné věci v prvních 3 píďovo měsících jsou podle mě rozhodně tyhle.

Lehátko babybjörn – máme Bliss sand grey cotton. Ergonomické lehátko s přirozeným houpáním. Žádné vibrace, žádný zbytečný umělý plast a barevné šílenství. Tohle lehátko frčí internetem, v 90% ho všichni chválí a miminkům se v něm líbí. Já říkám, že ho musel vymyslet Bůh! U nás naprostá pecka. Nechtěla jsem ho tam dávat jako úplně malé miminko, ale byl to neskutečný pomocník už od 2 měsíců. Například když jsem se chtěla vysprchovat, najíst nebo upéct či uvařit. Byl tam vždy jen chviličku. Je mi jasné, že žádné houpátko není senzační, ale na tu chvilku to bylo skvělý. Píďovi je 6 měsíců. Teď ho tam dáváme v podstatě ze stejných důvodů plus mu v něm dáváme mlíčko a nově i zeleninové příkrmy. Ještě nedávno jsem ho houpala nohou já. Teď už se v něm dokáže krásně houpat sám. Kope nožičkama a má radost že mu to jde. Polohu má ale pořád nastavenou na skoro leh. Polstrování je pratelné. Stojí dost peněz, my jsme ho ale sehnali z druhé ruky za poloviční cenu v naprosto skvělém stavu.

Vanička/kyblíček shnuggle. Opět věc, která dokáže ovlivnit na instagramu. I nás ovlivnila a chtěla jsem jí. Opět věc, které nelitujeme. Hrozně se mi líbila velikost a to jak pro skladování, tak pro potřebnou vodu. V porodnici ho koupali ve velké vaničce a celé koupání proplakal. Bála jsem se, že se mu voda nebude líbit a kyblík už vůbec ne. Od prvního koupání bylo ale jasné, že se mu tam líbí. Myslím, že takový měsíc jsme ho ještě přidržovali rukou, ale potom už to zvládala sám. Hodně lidí, se ptá jestli nevadí poloha v jaké tam miminko je. Asi to taky nebude úplně nejlepší varianta, ale miminko v ní úplně nesedí. ve vaničce je zarážka díky které miminko nesklozne pokud ještě nesedí a není v ní tak dlouho, aby to miminku extrémně vadilo, když ještě nesedí. Navíc teď v letních dnech se nám hodí i na balkon místo bazénku. Opět jsme jí pořídili z druhé ruky o polovinu levněji.

Nosítko – my máme Ergobaby Adapt – Geo black. V těhotenství jsem byla na kurzu šátkování. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že budu šátkovat nebo nějak extra nosit. Nikdy jsem na to nebyla. Tím myslím, že jsem chtěla hlavně vozit kočárkem a doma fungovat jako před tím. Věděla jsem ale, že může nastat situace kdy se to bude hodit. Hodně cestujeme, chodíme na výlety a ne na všechny terény se kočárek hodí. Taky jsem počítala s tím, že bude chtít být moje miminko kontaktní nebo bude hodně plačtivé a nosítko nebo šátek bude jediné, co pomůže. Přiznám se, že kurz šátkování byl s plyšákem o dost jednodušší, ale s miminkem už to tak lehké nebylo. Doma jsem měla připravený jen šátek, který jsme dostali od kamarádky. V šestinedělí přišla korona a my jsme chtěli na vzduch do přírody. Zkoušela jsem tedy malého do šátku uvázat a nešlo mi to. Malej se kroutil a já byla nervózní. Věděla jsem, že ho nemám správně uvázaného a tak jsem rychle objednala nosítko. Díky za něj! S ním je to mnohem jednodušší i pro ostatní členy rodiny. Máme ergonomické nosítko adapt, které je vhodné od 3,2kg do 20kg. Poprvé jsme ho zkusili když měl píďa 3,5 kg. Přišel mi tam šíleně zapadnutý a že nemůže dýchat. Šlo o zvyk. Na začátku tam byl málo, jen kvůli terénu, kam nešlo jet s kočárkem. Ve 3 měsících, ale nosítko pomohlo i několikrát doma když nešlo malému usnout v postýlce. V nosítku totiž usne vždycky a po chvilce. Ve 4 měsících už to začal být náš největší pomocník. V hluboké korbě kočárku už se mu moc nelíbí. Nevidí ven. Stala se z něj keliška. Nosítko tak jezdí všude s náma. V košíku pod kočárkem musí být pořád. Když se píďa vyspinká, chvilku si v kočárku hraje nebo si povídáme a potom přijde zlom. Chce ven a zpátky do kočárku už nechce. Nosítko je záchrana. Ono se těch 7kg na ruce totiž pronese, ale v nosítku to není ani cítit. Navíc si ho sama sundam, nandám. Používá ho i tatínek, dá se krásně nastavovat a v poslední řadě nejde popsat ten kontakt s miminkem. Opět jsme sehnali z druhé ruky za poloviční cenu.

Zavinovačka – My jsme pořídili sleepee – first step i second step. V těhotenství jsem si četla knížky o spánku miminka. Věděla jsem, že miminka můžou budit jejich ručičky. Jsou potom víc vzhůru a nebo nespinkají tak dlouho. Když se píďa narodil zpozorovala jsem, že se leká a ručičky mu vystřelí k obličeji, tím se potom probudí. Jde o úlekový syndrom. Zavinování do velkých plen tomu pomáhá, miminko se cítí bezpečně a nebudí se. Měla jsem na to doma koupené velké pleny – sweddlery a jednu zavinovačku na suchý zip od sestry. Na mého synovce jí taky využívala. Jenže u mě byl problém stejný jako u šátku. Techniku bych věděla, ale praktická stránka pokulhávala. Malej se mi ze všeho dostal a bylo po zavinutí. Potom jsem narazila na zavinovačku od sleepee, která je na zip. Dáváme do ní malého už od narození. Přešli jsme už na dvojku (druhá velikost) a nedokážu si to bez nich představit. Malej od začátku jejich používání krásně spinkal, je v tom hned a nedostane se z toho ven. Dáváme mu housenku (tak tomu říkáme) jen na noc. Aby věděl, že teď přichází ten dlouhý, noční spánek. Spí v ní minimálně 10hodin v kuse (andělský dítě).

Termoska Twistshake – Ani nevíte jak jsem si přála kojit. Připravovala jsem se na to už v těhotenství. Nosila jsem formovač bradavek, protože je mám vpáčené. Už do porodnice jsem si pořídila kloboučky. Byla jsem za ně pochválená. Vpáčené bradavky totiž neumožňují úplně kojit. Tedy není to s nima tak snadné. Kloboučky jsem nakonec používala na začátek kojení, ale v průběhu už jsem je sundavala. Píďa ale u kojení usínal. Štípala jsem ho, tahala, ale prostě spal. Na prsu byl klidně hodinu, ale spíš ho dudlal. Samozřejmě zhubnul. Bylo mi řečeno, že pokud nedám v noci příkrm a píďa nepřibere, nepustí nás domů. Krmila jsem stříkačkou, ale doma jsem už musela lahvičkou. Stále jsem ale také kojila. Bylo to šílené období. Kojit co to šlo, hned potom utíkat připravi umělé mlíčko. Pořídili jsme si ohřívače mlíčka, ale nakonec se nám nejvíc osvědčilo ohřát kojeneckou vodu (kupujeme tu, co se už nemusí převařovat) a přelít jí do termosky. Podle Vašich zkušeností a doporučení jsme pořídii rovnou termosku Twistshake a rozhodně je to skvělá investice. Vodu jsem v ní měla celou noc u postele a vydržela stále teplá. Od 5. týdne nekojím. Bylo mi to ze zdravtních důvodů zakázáno (o tom Vám ale napíšu jiný článek). Termoska je stále nejlepší věci. Je s náma všude venku a na cestách. Voda i po půl roce používání stále teplá několik hodin.

Upozorňuju, že tohle jsou TOP věci pro nás, ale pro Vás to můžou být absolutně jiný. Je to jen taková inspirace pro Vás a památka pro nás 🙂

Dělejte a kupujte vše tak, jak cítíte vy sami. Někdy s něčím můžete šlápnout vedle, ale to někdy prostě dopředu nemůžeme vědět. Malému je dnes 6 měsíců a tak Vám snad brzy napíšu jaké TOP věci pro nás byly od 3 do 6 měsíců 🙂


Kam dál?