Vánočka je pro mě tradičním vánočním pečivem. Snídáme jí už několik let, vždy na Štědrý den. A špaldovou peču už asi tři roky. Letos jsem se rozhodla podělit s Vámi o recept. Minulý víkend jsem byla u babičky. Pekly jsme spolu cukroví a dala mi i recept na svůj vánoční věnec. Ten tvar si schovám na Velikonoce a recept jsem malinko upravila na zdravější verzi.

Víte jakou má ale vánočka tradici? Podle nářečí a krajů se jí říkalo různě například calta, štědrovice, pleténka, žemle apod. Tvarem má připomínat děťátko zabalené do peřinky. Křížové pletení má potom chránit před zlými vlivy. Vánočka se tradičně plete z devíti pramenů. Spodní patro se plete ze čtyř, které znázorňují vodu, zemi, slunce a vzduch. Druhé patro se plete ze tří pramenů. Znázorňuje rozum, vůli a cit. Vrchní patro ze dvou pramenů potom spojuje vědění a lásku. Peklo se jí dříve tolik, kolik bylo členů domácnosti.

Vánočka se plete z kynutého těsta, do kterého se přidávají hlavně rozinky. Ty mi nemáme rádi, tak nahrazujeme brusinkama a nebo nedáváme nic. Ořechy vánočku sypeme na závěr.

Recept

250 ml mléka

35g droždí

3 žloutky

70g třtinového cukru

100g másla

špetka soli

100g hladké špaldové mouky

400g celozrnné špaldové mouky

1/2 nastrouhané citrónové kůry

Hrst plátkových mandlí

Postup: Všechny suroviny by měly mít stejnou pokojovou teplotu. Nejprve si připravíme kvásek. Do skleněné misky dáme 100 ml mléka, lžíci hladké špaldy, lžíci cukru a nadrobené čerstvé droždí. Metličkou promícháme a dáme kvásek na teplé místo. Já dávám do skleněné misky, protože si misku dám do trouby na 15 minut při 50°C. Mezi tím si připravíme do misky prosáté mouky. Dále přidáme nastrouhanou citronovou kůru a špetku soli. V robotu nebo ručně vyšleháme žloutky společně s cukrem a máslem do husté pěny. K vyšlehané “pěně” dáme misku, kde máme mouku, vzešlý kvásek a zbytek mléka. Vše pořádně propracujeme dokud se nám nevytvoří nelepivé těsto. Teď přichází chvíle kdy můžeme zapracovat rozinky, brusinky nebo ořechy. Těsto přendáme opět do skleněné misky a já dávám opět kynout do trouby na 50 minut při 50°C. Po 50 minutách si těsto rozdělíme na osm stejných dílů. Z těsta poté vyválíme 4 prameny a upletem cop. Na internetu je spoustu návodů a videí. Přendáme na plech vyložený pečícím papírem a potřeme bílkem. Poté si vyválíme tři prameny a uplteme jako klasický cop. Přendáme na první patro a potřene bílkem. Z posledního kousku těsta vyválíme dva užší prameny a přendáme na druhé patro. Celou vánočku potřeme, posypeme mandlemi a můžeme pojistit špejlema, aby se nám nerozpojila. Konce vánočky spojíme pevněji k sobě. Necháme ještě kynout cca 20 minut a mezi tím si vyhřejeme troubu na 180°C. Vánočku poté pečeme dozlatova 40-50 minut.

Pokud chceme pocukrovat můžeme rozmixovaným třtinovým cukrem na moučku, ale až po vychladnutí.

Já jí miluju s máslem. Čenda s máslem a marmeládou a vy si jí dejte tak, jak jí máte nejraději.

Krásný vánoční čas.


Kam dál?