Dzień dobry!
Už asi půl roku mluvím o tom, že bych chtěla do Krakova. Nikdy jsem tam nebyla a Polsko je přeci hned vedle nás,takže tam můžeme autobusem a letenky jsou často v akci. Ale doma na to žádná velká reakce nebyla. Příchod jara u Čendy znamená opět i pracovní víkendy.
Minulá sobota ve 3:00 ráno.
Č: “Gábi vstávej”
G: “Co?? Kolik je hodin?”
Č: “Tři ráno, pojedeme na výlet.”
G: “Co? Ty si se zbláznil?”
Č: “Ne, jedeme do Krakova.”
O hodinu později už jsme vyjížděli směr Krakov. V tašce pyžamo, teplej svetr, mazanec s arašídovým máslem pro Gábi a s nutellou pro Čendu. 
Bylo náročné udržet se vzhůru, nechtěla jsem v tom Čendu nechat samotného. Cestou jsme zastavili jen dvakrát. Jednou pro kýbl kafe a po druhé na záchod.
Doprava
Jeli jsme autem. Čenda propočítal, že nás to rozhodně vyjde nejlíp. Cesta trvala i se všemi omezeními cca 7 hodin. 
Ubytování
Tentokrát vybíral Čenda. Jako vždy přes bookingHotel Sleep inn byl od centra asi 500m. Navíc je hned přes silnici od vlakového nádraží. A navíc jsou všude kolem kavárny. Parkování u hotelu není, ale hned za rohem jsme parkovali zdarma. V ceně byla snídaně, bez nich Čenda ani hotely nerezervuje :))) Pokoj byl moc hezký, jen si nevšimnul, že v popisu pokoje byla napsaná rozkládací pohovka. Nebylo to úplně pohodlné, ale na jednu noc to šlo. Jen nás čekala pouze jedna velká peřina. Asi abychom se víc tulili. Jenže ikdyž jsme se tulili, zadky nám  z peřiny koukaly. Nicméně to se vyřešilo přesně ve 22:00 hod. Po 7 hodinách cesty, vstávání ve 3 ráno a trajdání po historickém centru Krakova nás to dost zmohlo. Navíc hned druhý den nás po snídani čekalo 7 hodin cesty zase zpátky. Proto jsme si šli lehnout brzy. Ten samý plán ovšem neměli naši sousedé z vedlejšího pokoje. Ti byli zrovna v nejlepším pařícím rozpoložení. Balkon, který sloužil i jako kuřárna byl skoro součástí našeho pokoje, takže to v podstatě vypadalo tak, že pařící přímo u nás v pokoji. Čenda na ně vyběhnul, ale nějak to nezabralo. Nakonec to vyřešili na recepci a ještě nám věnovali deku navíc. Jen Vám tu nebudu psát, co chtěl ráno Čenda nechat našim sousedům na klice. :D:D:D
Kavárny/bistra
Do Krakova jsme přijeli asi v půl 11. Prošli jsme se a cestou jsme se zastavili v Cupcake Corner. Nakonec jsme jich po centru objevili hned několik. Dali jsme si kávu a snídaňový bagel. Bagely mají totiž po celém Krakově. Kamkoliv jsme zašli měli ho v nabídce, což pro mě bylo překvapení.
V neděli končil velikonoční půst a tak jsme si ještě na oběd zašli do VeganicČenda si dal fazolový burger a batátové hranolky. Já si dala tofu pirohy. Výborná záležitost, navíc krásný a stylový prostředí. Kávu a dortík jsme si dali ve Wesola café a romantickou večeři v Bistro 11, které by bylo o trochu víc romantické, kdyby jsme v něm opět nenarazili na mužské osazenstvo, které se rozhodlo nevychovaně pařit v krásném, stylovém bistru. Měli jsme prostě štěstí na podobné skupinky.

Kultura
Celý den byla strašná zima a v druhé polovině dne jen pršelo. Stihli jsme si alespoň projít centrum. Na hlavním náměstí Rynek Główny zrovna probíhaly velikonční trhy. Zpívalo se, prodávaly se perníková srdíčka, pirohy nebo krówky. Hned na náměstí je také Mariánská bazilika, kde zrovna probíhala mše. Kostelů jsme v Krakově navštívili hned několik než jsme došli až ke královskému hradu Wawel. Potom už nám začalo pršet a tak jsme se začali schovávat do kaváren.

Nestihli jsme si Krakov projet na kole a navštívit židovskou čtvrť. Tak jsme se cestou zpátky zastavili alespoň v Osvětimi, kde jsme oba dva byli poprvé. Areál si můžete projít sami a nic se neplatí. Od Krakova je asi 40 km.
Příště na kola a do zábavnýho parku Energylandia.
Děkujeme Krakove.
Do widzenia!


Kam dál?